NT agentūrų ir brokerių rinkoje pokyčiai.

Iš esmės keičiasi nekilnojamo turto brokerių ir NT agentūrų rinka, kas gi vyksta?

LAIKOTARPIS ( 2002m.-2008m.)BUMAS

Maždaug nuo 2002m.po „Rusijos krizės” prasidėjo ekonomikos AUGIMAS, o vėliau ir pradėti Y PATINGAI palankiai dalinti kreditai(maždaug 2004m.-2008m.) paskatino YPATINGAI spartų nekilnojamojo turto RINKOS ir didžiausiąiki šiolLIETUVOS ISTORIJOJE NEKILNOJAMOJO TURTO KAINŲ AUGIMĄ- žinomą kaip „BURBULAS”.

Nors tuo metu (apie 2002m.-2003m) jau buvo kelios NT agentūros,kurios teikė paslaugas, bet iš esmės NT BROKERIŲ/AGENTŪRŲ rinkagalima sakyti dar tik kūrėsi ir vystėsi. Kadangi tuo metu brokerių poreikis buvo niekingai mažas, nes žmonės nesuprato,kodėl turtą turi pardavinėti kažkas kitas,o ne jie, tai brokeriai uždarbiaudavo turto paieškomis, spekuliacijomis, ir iš kainų skirtumų – būtent nuo tada dar ir yra gaji nuomonė,kad be NT Brokerio turtą nusipirkti galima pigiau, nes anuomet (ganėtinai dažnai) taip ir būdavo.

NEAPSAKOMAI DIDELIS NT KAINŲ augimas ir „BEPROTIšKAS” PIRKIMŲ-sandorių skaičius paskatino prielaidas YPATINGAI greitai formuotis ir susikurti daugumai tuo metu naujų NT vystytojų, Spekuliantų ir NT Brokerių.

Tuomet buvo tik apie 500 brokerių per visą Lietuvą, tad kas įvyko BURBULO laikais, kad šiuo metu NT Brokerių skaičius siekiaapie 3000. Ir kokie pokyčiai vyksta šiuo metu?

Kadangi į NT brokerius žmonės žiūrėdavo „dviprasmiškai”, o užsidirbti iš BURBULO norinčių buvo nemažai- tai dauguma tuomet būsimų NT brokerių jungdavosi prie esamų NT agentūrų ir taip mokėsi ir sėmėsi patirties.

Laikotarpiu 2002m.-2006m. retas brokeris iš „savo” NT agentūros gaudavo daugiau kaip 50% komisinių- tai buvo kaip savotiškas standartas tarp NT agentūrų.

Todėl tais laikais NT brokeriai dažnokai sandorių nerodydavo savo agentūrai ir taip bandydavo užsidirbti daugiau arba kitas dažnas atvejis būdavo, kad NT brokeriai tik „apšilę kojas” kokioje nors agentūroje ir padarę kelis sėkmingus sandorius praktiškai iškart kurdavo savo NT agentūras. Taip jie sutaupydavo labai labai daug pinigų,vien iš to,kad NEBEMOKA komisinių NT agentūrai.

Tačiau kadangi rinka vis augo ir augo, o NT brokerių reikėjo vis daugiau ir dagiau, tai esamos agentūros per daug nesuko gavos dėl NT brokerių apgavysčių bei dėl jų išėjimų, nes viską kompensuodavo sandorių ir komisinių gausa.

LAIKOTARPIS ( 2008m.-2010m.)- KRIZĖ

Situacija iš esmės ėmė keistis 2008-2009m.,prasidėjus KRIZINIAM laikotarpiui- tai drąsiai galima vadinti Lietuvos NT brokerių pripažinimo laikotarpiu. Dauguma žmonių pagaliau pripažino NT brokerį kaip specialistą ir pradėjo jį vertinti, nes turto pirkėjai ir pardavėjai suvokė, kad geras NT brokeris jiems yra reikalingas. Suvokė, kad tik GERAS NT BROKERIS gali padėti jiems jų situacijoje ir kad tik geras brokeris,puikiai žinantis RINKĄ ir jos niuansus,gali kuo greičiau parduoti jų turtą- ko tuo metu BŪTENT ir REIKĖJO. Kadangi sandorių buvo ženkliai mažiau negu BURBULO laikais, tai NT brokeriui,pardavusiam per 2 mėnesius 1 butą išgautų komisinių atiduoti dar 50% NT agentūrai tapo finansiškai ir psichologiškai labai sunku.

O taip pat tas faktas, kad būtent konkretus NT brokeris pardavęs konkretų turtą pasidarė DIDVYRIS ir jį visuomet visiems rekomenduodavo buvęs turto savininkas- nulėmė tai,kad susiformavo „REKOMENDACIJŲ” sistema ir atsirado tokie unikalūs NT brokeriai,kurie savo gebėjimais reklamuodavo NT agentūras, o ne josjuos.

Atsirado tokių stiprių NT Brokerių,kurie savo rezultatais galėjo prilygti mažos NT agentūros ( iki 10 žmonių) daromai apyvartai.

Krizės metu buvo tikrai sunku parduoti praktiškai bet kokį turtą, todėl atsirado poreikIs informacijos mainams ir bendradarbiavimui tarp NT brokerių. Viena NT agentūra- tiksliau NT brokeris surinko visų tuo metu veikiančių įmonių ir agentūrų elektroninius paštus ir pradėjo visiems siųsti užklausas dėl turto ieškančių pirkėjų. Taip buvo žengtas pimas žingsnis brokerių informacijos mainams. Vėliau atsirado uždaros grupės FB ir dar vėliau tai pareaugo į Nekilnojamojo turto agentūrų asociacijos susikūrimą.šie esminiai pokyčiai ir galimybės atėjusios su KRIZE nulėmė tai, kad NT brokeriai, kurie „subrendo” ir mokėjo gerai dirbti ( pardavinėti) nusprendė praktiškai masiškai kurti savo NT agentūras.

LAIKOTARPIS 2010-2012m.pereinamasis pokrizinis laikotarpis.

Tai laikotarpis,kai ekonomika nebesmunka, rinka stabilizuojasi ir viskas stoja į savo vietas. Kas vyksta šiuo laikotarpiu su naujomis NT agentūromis ir NT brokeriais?

Dauguma NT brokerių susikūrusių savo NT agentūras pastebėjo, kad sukurti naują įmonę ir ją „užauginti”, išreklamuoti, prižiūrėti ir išlaikyti yra ne tas pats kaip būti tiesiog geru NT brokeriu. Daugelis buvusių gerų ar net geriausiųjų NT brokerių nebegalėjo tinkamai ir sėkmingai dirbti NT brokerio darbo, nes visą laiką atimdavo jų sukurtos įmonės. Jų sukurta įmonė nenešė pajamų tiek, kiek reikėjo ir vis klampino ir klampino juos į skolas, todėl tai paskatino didelę naujų (jaunų) NT agentūrų uždarymų virtinę ir „keliones” daugumos NT brokerių per NT agentūras geriausių darbo sąlygų beieškant.

Laikotarpis nuo 2013 iki šių dienų… ( Ekonomikos augimo tarpsnis)

Vėl „atėjęs” rinkos atsigavimas ir pakilimas nulėmė DIDELĮ esamų NT agentūrų brokerių skaičiaus augimą ir sukūrė didelį poreikį naujų NT brokerių.

Dabartiniu laikotarpiu atsirado poreikis ne tik parduoti, bet ir ieškoti nekilnojamojo turto klientams, atsirado daug naujų vystytojų ir atgijo spekuliantai- dėl to atsirado dar neregėta NT brokerių paklausa. Kadangi dabartinis laikotarpis reikalauja daug NT brokerių, o tiek naujų brokerių apmokyti ir tinkamai paruošti greitai yra neįmanoma, todėl NT agentūros pradėjo skilti, dalintis, jungtis ir maišytis tarpusavyje. NT brokeriai ir agentūrų savininkai pradėjo ieškoti naujų būdų ne tik gerai užsidirbti, bet ir mažinti savo veiklos išlaidas ir bandyti sutaupyti. Prasidėjo tai, ko nebuvo anksčiau- NT brokerių galvų medžioklė, kuri tęsiasi iki šiol. Ir kiekvieną dieną vis aštrėja, nes visiems reikėjo ir reikia GERŲ NT brokerių: jų patirties, žinomumo, vardo, reputacijos, įgūdžių ir jų kontaktų.

Todėl toliau tęsiasi finansinių sąlygų NT brokeriams gerinimo laikotarpis. Visos NT agentūros vis gerina ir gerina visiems NT brokeriams FINANSINES sąlygas ir šiandien pasiekė niekuomet anksčiau dar neregėtą lygį. Dabartiniame laikotarpyje atsirado LABAI SĖKMINGŲ NT agentūrų kurios pradėjo siūlyti NT brokeriams 100% komisinių ir taip pritraukia vis daugiau ir daugiau gerų(iausių) NT Brokerių. NES BŪTENT šIOS 100% atiduodančios NT agentūros geriausiai suvokė, kad kai NT brokeris yra toks geras, kuomet jis „daro” per metus apyvartą daugiau nei 30‘000Eur, jis vertas gauti visus savo uždirbamus pinigus.

Kodėl GERIEJI NT BROKERIAI vis dėlto renkasi NT agentūras ir nekuria savųjų?

Patys geriausi NT brokeriai uždirba per metus daugiau nei 50‘000 eur, todėl pasimokę iš savo kolegų, o kai kurie ir iš savo klaidų, kuomet daugelis buvusių gerų ar net geriausiųjų NT brokerių, sukūrę savo NT agentūras, nebegalėjo tinkamai ir sėkmingai dirbti NT brokerio darbo. NT brokeris nebegaudavo įprastų gerų pajamų iš tarpininkavimo, nes visą laiką atimdavo administruojama įmonė, kuri nenešė pajamų tiek, kiek reikėjo. Todėl tai paskatino eilę NT agentūrų uždarymų ir NT brokerių „grįžimą” į 100% siūlančias NT įmones (tiksliau- tai yra NT BROKERIŲ- partnerių susibūrimai-klubai).

Tai suteikė NT brokeriams begalinę veiksmų laisvę ir neribotas uždarbio galimybes su minimaliomis IšLAIDOMIS. Minimalias išlaidas leido pasiekti iki tol nematytas brokerių Jungimasis į tokias įmones, kurios ne tik siūlo 100% komisinių, bet realiai veikia kaip brokerių platforma, teikianti NT brokeriams vardą, el.paštą, skelbimų importą, advokatų, dizainerių ir kitas NT brokeriams reikalingas paslaugas už SAVIKAINĄ. Būtent todėl būdami tokiose organizacijose NT brokeriai turi neribotas uždarbio, tobulėjimo ir komunikavimo galimybes su minimaliomis veiklos išlaidomis.

Kodėl brokeriams iš vis reikalinga kokia nors įmonė?

Taip jau yra, kad mes esame ganėtinai stereotipiški ir neturėjimas įmonės mums teikia nesaugumo, netikrumo jausmą. Būtent todėl patys NT brokeriai, o YPAČ klientai, gerokai dažniau renkasi NT Brokerius iš NT agentūrų negu tuos, kurie užsiima privačia praktika. Dėl įvaizdžio, populiarumo, klientų pritraukimo, infrastuktūros ir dėl begalės kitų priežasčių vis dar naudingiau yra burtis į brokerių bendruomenes- su stipriais prekės ženklais. Gaudami 100% komisinių ir pasirinkdami bendradarbiavimą su NT agentūra, NT brokeriai nenutolsta nuo rinkos pulso, turi tokius pat gerus kolegas, su kuriais gali konsultuotis, tartis ir kartu daryti sandorius. Dirbant profesionalų klube- kiekvienas turi galimybę atlikti daugiau sandorių, nes kiekvienas papildo viens kitą viena ar kita savybių kombinacija, kas leidžia brokeriams pasiekti geriausių rezultatų. O gavimas 100% komisinių suteikia papildomo stimulo ir motyvacijos, nes NT brokeris žino, kad 100% jis dirba tik SAU.

Multi-level marketing- MLM atsiradimas tarp NT BROKERIŲ

Sukurtos šiuolaikiškų agentūrų sistemos ir infrastuktūra, sudarė sąlygas atsirasti MLM (Multi-level marketing ) struktūroms tarp NT brokerių, tai leidžia kiekviem brokeriui „BANDYTI” su minimaliomis išlaidomis auginti savo komandas, kurti nuosavus „tinklus” –agentūras agentūrose.

šios jau išbandytos kituose versluose sistemos įvedimas, NT brokeriui suteikė galimybę uždirbti net tik tiesiogiai iš NT tarpininkavimo, bet ir iš kitų komandos narių (už tinklo auginimą, jo vystymą ir priežiūrą). Taip pat NT brokeris gali gauti pajamas už naujų narių apmokymą ir „pasiimti” dalį naujokų gaunamų komisinių.

Tai suteikia galimybę turėti „Franšizinę” sistemą – be įstojimo ir nereikalingų produktų įsigijimo kaštų.

„Senosiomis” paradigmomis dirbančios NT agentūros dar bando priešintis šiems naujiems pokyčiams, tačiau jų pasipriešinimas primena isteriškas pastangas išsaugoti turimą rinkos dalį, kuri pastebimai pradeda mažėti, nes ji neatneša jokios apčiuopiamos naudos geriems NT brokeriams.

Todėl prasideda masinė gerų NT Brokerių MIGRACIJOS BANGA – po modernias paslaugas siūlančias įmones ( t.y. brokerių sambūrius). NT brokeriai pradeda rinktis įmones, kur ne tik galima tarpininkauti parduodant turtą, bet ir gauti pajamas nuo komandos formavimo. Tokiu būdu jie prisideda tiesiogiai prie sprendimų priėmimo įmonėje, jos plėtros strategijos kūrimo. Tokių įmonių yra jau 6. Tačiau kelių agentūrų augimo tempai visus konkurentus verčia prakaituoti. Na, o kas bus toliau- pamatysim, bet iš to, kas vyksta dabar- tai galima drąsiai sakyti, kad ši NT agentūrų ir NT brokerių rinka yra vis dar dinamiška, besiformuojanti ir greitai besikeičianti.

Informaciją parengė
Antanas Kudarauskas