Kiek iš tiesų kainuoją įsirengti butą?

Kiek kainuoja įsirengti butą?

Lietuvoje didžioji dalis parduodamų naujos statybos butų yra su daline apdaila, galbūt todėl ir sklando gausybė mitų apie butų įsirengimo kainas ir statybininkus. Kadangi kasdien prisiklausau vis naujų mitų ir  susiduriu su klausimais apie butų įsirengimą, nutariau pasidalinti savo pastebėjimais šia tema, kuri aktuali daugeliui- juk tiek daug naujos statybos butų Vilniuje, galima sakyti, niekada dar nebuvo, net ir per „aną” bumą.

Aš kalbėsiu apie vidutinės ir ekonominės klasės butų įrengimo įmanomas savikainas, nes būtent jie sudaro apie 80% parduodamų Vilniaus butų rinkos.

Pirmas mitas apie butų įrengimo -„APDAILOS KAINA”, kuomet teigiama, kad LABAI GERAI įsirengti  50 kv.m butą už 300 Eur/m2 kainą ( medžiagos +darbas) neįmanoma.

Ir tai yra MELAS – tai labai, labai įmanoma ir net ženkliai pigiau.

Dažniausiai taip sako „statybininkai” kuriuos ketinate pasamdyti savo buto apdailos darbams.

O taip pat jie dar kartais priduria:

  •  kas tokie Jums taip sakė ir jus taip suklaidino, tokių kainų sėnai nėra, jos buvo pernai, o dabar medžiagos panrango žinai kiek?
  •  ko gero Jūs ne taip juos supratote;
  •  tai  sakydami tikriausiai turėjo omenyje turėjo tik darbą, arba tik medžiagas, arba tai buvo labai senai ir dabar tai yra neįmanoma;
  • aš žinau, tuos apgavikus kurie šneka, jie susirenka pinigus ir dingsta;
  • ir t.t. …

Kai kurie „kuklesni” kartais pasako, kad na gerai gal tai ir įmanoma, bet tai bus įrengta atmestinai, prastai ir tik pardavimui, arba kad įrenginės nelegalai ar dar kas nors.

Žinote, butą galima įsirengti ir pigiau, ir gerokai brangiau.

Pastabos: turėkite omenyje, kad kuo buto plotas didesnis, tuo 1 kv.m įsirengimo/apdailos kaina mažesnė.

Vienas yra nenuginčijamas faktas – BRANGUMUI ribų nėra, jus riboja tik jūsų fantazija ir piniginė.

Kažką panašaus galima pasakyti ir apie įsirengimo pigumą-  Jus ribos tik noras, laikas ir fantazija.

Plėtojant šią temą,  reikėtų paminėti, kad įsigyjant butą su daline apdaila jūs įsigyjate skirtingą „apdailos” lygį.  Ir nors popieriuje ir sutartyse rašoma „dalinė apdaila”,  ji gali skirtis ir kartais – stipriai.

Pvz. : kai kurie vystytojai nemontuoja vidaus pertvarų, kiti neišvedžioja elektros laidų, treti neatveda  santechnikos, vandentiekio ir kanalizacijos vamzdynų, ketvirti netinkuoja sienų ir t.t. Visa tai, be abejonės, brangina JŪSŲ įsirengimą ir galutinę sumą, kurią išleisite apdailai. Aš šiame straipsnyje nagrinėsiu buto su visais išvardintais šiais darbais ( kokie ir yra daugumoje butų) įsirengimo kainas. Taip pat kaip savotišką standartą ( vidurkį) paimsiu 60 kv.m buto įsirengimo kainą- nes tai yra perkamo turto ploto vidurkis.

Tai kiek gi kainuotų įsirengti tokį naujos statybos 60 kv.m butą su daline apdaila?

Galutinė skaina labai daug priklausys nuo to, kiek pastangų galite įdėti Jūs pats, nes vidutinės klasės buto įsirengimo kainą reikėtų skaičiuoti taip:

1) mokestis už „statybinius darbus” remonto sudarys apie 1/3 nuo bendros sąmatos.
Todėl kuo daugiau darbų padarysite pats, net ir pačių menkiausių, kažką atnešite, atvešite, pašluosite, išmesite, pajungsite – tai gali padėti Jums sutaupyti ne vieną šimtą eurų.

Tačiau dauguma nori kuo mažiau daryti patys ir įsirengti butą kuo greičiau ir kuo pigiau – tai irgi yra įmanoma, reikės tik šiek tiek tam skirti savo laiko.

Kaip tai daroma ir nuo ko reikėtų pradėti?

Jeigu Jūs samdote darbuotojus, kurie viską viską darytų už jus, tuomet Jums reikia:

  • Pasidarykite sąmatą ( nusimatykite biudžetą)- dažniausiai jo niekas nesusidaro, nes mano:  kam reikalingas biudžetas, jeigu žinai, kiek pinigų turi. Paneigsiu šią nuomonę. Biudžeto REIKIA, kad galėtumėte save „prižiūrėti”, pakontroliuoti ir nepsisiskolintumėte iš „greitų kreditų” ar draugų. Patikėkite, to Jums labai reikia, o jeigu galvojate kad ne tai klystate. Pasdarykite samatą, kuo smulkiau ir detaliau bus sudaryta samata, tuo lengviau bus „tilpti” į numatytą biudžetą.
  • Įsirenkite butą „mintyse”. Pasidaryti buto apdailą savo galvoje ir popieriuje, t.y. preliminariai susiplanuokite- kuo smulkiau apsirašykite ir detalizuokite, kad jūs patys matytumėte-įsivaizduotumėte, kiek iš viso buto grindų ploto bus denga plytelėmis, kur ir kokiomis, kiek bus dengta kita danga ( tarkim, parketlente, kilimine danga, laminatu, linoleumu), koks yra buto  aukštis ( nuo grindų iki lubų), kiek sienų bus dažoma, kiek tapetuojama, kiek ir kuriose vietose bus klijuojama plytelėmis, gal būt „atidengiama”, izoliuojama ir t.t.
  • Pagal Jūsų parengtą buto apdailos aprašą sudarykite sąrašus visų medžiagų, kalbu ne  tik apie statybines medžiagas, bet ir  apie grindų dangas, duris, lempas, vonios santechniką, plyteles, čiaupus, praustuvus, WC, virtuvės baldus ir sienines spintas, dažus, plyteles, laidus, jungiklius, rozetes ir t.t. kuo smulkiau apsirašysite tuo bus tikslesnis sąrašas.
  • Ekskursija po parduotuvę ( galima ir po e-parduotuvė online). Pagal savo sudarytą sąrašą ( apytikslius medžiagų kiekius) Susiraskite visas jas  tai,  kas jums patinka, parduotuvėse. Prie kiekvienos prekės susirašykite kainas ir dar kartą viską susiskaičiuokite ir įsivertinkite taip, kad „tilptų” į Jūsų nusistatytus finansinius rėmus, jų nedidinkite.
  • PASTABOS:
  • jeigu matote, kad „telpate” nesistenkite išsileisi daugiau, kažką pagerinti, nes eigoje dar atsiras nenumatytų išlaidų. Jeigu gerai viską būsite susiskaičiavę iki 10%.
  • Jeigu netilpote, peržiūrėkite sąrašą, visą kelis kartus, gal būt tai ant ko galima sutaupyti, kas nėra taip svarbu.
  • laukite ir „medžiokite” akcijas – išpardavimus, bet taip, kad dėl to nesustotų apdailos darbai.
  • Prieš perkant medžiagas su kuo nors pasikonsultuokite dėl kiekių ( galimos paklaidos);

Viską įsivertinę pradėkite pradėkite ieškoti darbininkų-statybininkų, kurie gali padaryti Jūsų norimą apdailą.

  • Laikas- kiekviena diena yra pinigai, ypač tai pajausite,  jeigu jūs butą įsigijote paėmę kreditą ir dar gyvenate nuomojamame bute.
  • Todėl patarčiau orientuotis į tai, kad visam buto įrengimui Jums reikės ne daugiau kaip 2 mėn. nuo įsigijimo dienos, tad nesnauskite.

Patarčiau pradėti daryti viską tuo pačiu metu ir po truputį kasdien, t.y. ieškoti medžiagų ir rinktis meistrus. Tam reikia Jūsų laiko ir pasišventimo.

Numatyto biudžeto patarčiau nekeisti  jokiomis aplinkybėmis, nes taip jūs jo „nesustabdysite”, biški ten, biški šen ir net nepastebėsite kai suma išaugs 50% ar dar daugiau.

Surasti gerai dirbančius, nevagiančius, negeriančius, kokybiškai dirbančius meistrus yra tikras iššūkis, todėl patarčiau tam skirti daugiau laiko, nes jų darbas sudarys net apie 1/3 biudžeto, o kartais gali siekti ir 50%, todėl yra kur pataupyti.

Patarčiau pasidaryti „darbuotojų-statybininkų” atranką. Kaip tai padaryti, nuo ko pradėti?

  1. Geriausias ir pigiausias būdas yra pasiklausti savo aplinkos žmonių,  kontaktų FB, darbe. Tikrai atsiras tokių kas nesenai darė remontą, gal jie  galės patarti, parodyti meistrų darbą, papasakoti apie niuansus ir kokybę, su kokiomis bėdomis susidūrė, ar samdytų tuos pačius meistrus dar kartą, kodėl? Remontas ir įsirengimas sakyčiau yra „Nr.2” tema pagal populiarumą po krepšinio, todėl visi draugai ar pažįstami noriai dalinasi savo patirtimi ir pastabomis ir tikrai išgirsite ne vieną istoriją, keletos gudrių patarimų. Gal būt būtent iš to „rekomendacijų” sąrašo pavyks išsirinkti ir surasti sau tinkamus meistrus, ar įsigyti statybinių ar apdailos medžiagų gerokai pigiau.
  2. Mažai tikėtina, tačiau gali būti ir taip, kad Jūsų asmeniniai draugai nepadės. Parašykite tuomet  draugų pagalbos, giminaičių, savo FB ar INSTAGRAM  kontaktų patarimų ir pagalbos ieškant tinkamų meistų ar galimybių. Kuo „plačiau” užklausite, tuo daugiau naudingos informacijos susirinksite, tuo sekmingesnis gali būti Jūsų rezultatas.

Šiais laikais Jums tikrai kas nors iš  Jūsų draugų ar pažįstamų patars, parekomenduos ne vieną gerą meistrą ar galimybę. Tačiau būna taip, kad tie geri meistrai „emigruoja”, jau nebedirba ar būna užimti  pusmečiui į priekį, štai tuomet prasideda tikra meistrų paieška.

Tokiu atveju Jums reikėtų peržiūrėti skelbimus internete, ant skelbimo lentų ir pabandyti telefonu pabendrauti su kuo daugiau „potencialių statybininkų”.  Juo daugiau apskambinsite ir juo daugiau tam skirsite laiko, tuo daugiau įgysite patirties ir išmoksite atsirinkti tinkamus žmones.

Pastaba: jeigu Jums rekomenduoti  mestrai ar Jūsų surasti Jūsų netenkina, atrodo įtartini, nepatinka jų sakomos kainos, salygos, JOKIAIS BŪDAIS neskubėkite Jų samdyti, pasakykite, kad „pagalvosite, pasitarsite” ir dar kartą pasitarkite su juos rekomendavusiu asmeniu arba bandykite ieškoti toliau.

Idealiausi meistrai yra tie, kurie”užsakyti” ir kurių reikia šiek tiek palaukti ( iki 1-2 mėn). Tai geras ženklas, kad jie turi pakankamai daug darbo, kad dirba „santykinai” kokybiškai. Geri meistrai tie, kurie argumentuotai Jums pataria, konsultuoja ir geba dirbti su bet kokiomis medžiagomis. Tokie meistrai jums patars, kokias medžiagas jie rekomenduotų naudoti, kaip, jų manymu, yra geriau ir pigiau atlikti vieną ar kitą suplanuotą apdailos elementą, taip pat pasakys ir ko, jų nuomone, geriau nedaryti. Jie  tiksliai pasakys, kiek ir kokių medžiagų reikia pirkti, ir patars, kur galima jas nusipirkti pigiau. Gal būs net jie turės tarkim kokias senukų, ermiražo, mokvežos, bikubos ar kitos statubinių medžiagų parduotuvių lojalumo korteles, su kuriomis nelaugdami akcijos galėsite įsigyti medžiagas net iki -30% pigiau.

Tačiau yra meistrų, kurie „moka” dirbti tik su tam tikromis medžiagomis: plytelėmis, laidais, dažais, durimis, grindimis ir t.t. Tokie meistrai primygtinai siūlys, bandys ĮKIŠTI jums vieną ar kitą gamintoją, nes taip jiems yra greičiau ir paprasčiau, naudingiau.

Rekomenduočiau rinktis meistrus, kurie dirbą pagal patentą, – jie beveik visuomet bus bent 21% pigesni nei bet kuri kita firma, PVM mokėtoja, o įsirengiant būstą kiekvienas sutaupytas euras yra brangus. Nesvarbu, ar statybininkus jums rekomendavo pažįstami ar juos susiradote jūs pats, niekada nemokėkite VISŲ ar dalies pinigų už darbus į priekį, taip pat neduokite pinigų statybininkams – medžiagų pirkimui. Pinigai yra vienintelis būdas, kuriuo Jūs galite kontroliuoti  pasirinktus žmones,  ir mokėdami į priekį jūs prarandate kontrolės galimybes.

Išsirinkę statybininkus ir susiderėję su jais dėl darbų terminų, atliekamų darbų, kiekio ir kainos,būtinai sudarykite su jais sutartį, kurioje būtų numatytas išsamus visų jų atliekamų darbų sąrašas- nepatingėkite surašyti visus darbus, kad matytųsi kiekvienas jūsų ir jų veiksmas, atsakomybė bei garantija. Statybininkai tokių sutarčių nemėgsta, vengia, bijo, nenori ypač tie, kurie dirba nelegaliai, – tokiu atveju, ką daryti toliau, spręsti tik Jums.

Remonto pradžia
Prieš pradedant remontus rekomenduočiau palaukti super „IŠPARDAVIMŲ”, kurie paskutiniu metu periodiškai ir labai nuspėjamai dažnai vyksta didžiausiose statybinių medžiagų parduotuvėse- „Ermitaže”, ,”Senukuose” ir „Moki-veži”. Šie tinklai taip įnirtingai konkuruoja dėl Jūsų, kad visuomet  nors vieną kartą per mėnesį daro super išpardavimus, tad viską galima nusipirkti su 30% ar dar didesne nuolaida arba net pigiau.

Pastaba: Galite net prieš išpardavimus ( PVZ.: Senukų prekybos tinkle jis būna trečiadienais ir šeštadieniais) pasiklausti kokioms medžiagom bus ar nebus taikoma nuolaida.

Kad Jūsų nepagautų nuolaidų karštinė ir jūs neprisipirktumėte tai, ko neplanavote,  ko visai nereikia arba tai, kas viršija jūsų biudžetą, pasidarykite prekių sarašą iš anksto:  ką Jūs pirksite ir kokius kiekius (apie tai jau kalbėjau),  kad akcijos metu galėtumėte nusipirkti viską vienu metu. Tai padės  dar apie 30% sumažinti išlaidų dalį kuri buvo skirta medžiagoms.

 

Daugelis asmenų ,  „prisiklausę” legendų iš įvairių apdailą dariusių žmonių, prisiskaitę įvairių forumų, dažnai susidaro klaidingą nuomonę, kad vidutinį 2-3 kambarių butą ( apie 60 kv.m) galima įsirengti
tik už 20’000 Eur, tačiau tai labai, labai stipriai per didelė sumą ir Jūs galite „tilpti” į ženkliai mažesnę.

Mano manymu, kruopščiai planuojant išlaidas, perkant prekes per akcijas ir beveik jokių darbų nedarant pačiam, vis tiek ĮMANOMA tilpti į -9000 Eur ribą ( darbas + medžiagos).

Pažiūrėkime, kas įeina į šią sumą ( skaičiuojama 60 kvm.butui).
Darbas – apie 3500 Eur ( ne brangiau).
Medžiagoms lieka apie 5’500Eur (tai bus tikrai kokybiškos ir geros medžiagos);
Kokių medžiagų galima nusipirkti už šią sumą?

  • Parketlentės, grindjuostės ir medžiaga po parketlente ( paklotas); 1100 Eur – už visas grindis.
  • Pilna ir kokybiška vonios įranga: plytelės, pakabinamos lubos, vonia, vonios spintelės po kriaukle ir virš kriauklės, praustuvas, WC, maišytuvai, dušo maišytuvai, pajungimo žarnelės, sifonai, plytelių klijai ir visa kita – 1500 Eur.
  • Vidaus durys, 3 vnt., su spynomis, vyriais, staktomis ir viskuo kitu, ko reikia-800 Eur.
  • Dažai, tinkas („Rotbantas”), kampukai, glaistai ir visa kita, ko reikia sienų ir lubų dažymui- 500 Eur
  • Elektinė dalis: jungikliai, šviestuvai, rozetės, laidai ir visa kita- 500 Eur.
  • 300 Eur nenumatytoms išlaidoms;

Iš viso ir gautųsi 4700 Eur.  ( + 800 Eur paklaida). Tai bus iš gerų, kokybiškų medžiagų įrengtas butas.

Štai  ir viskas,  dabar jau Jūs turite pilnai įrengtą 2-3 kambarių ( 60 kv.m- didesnis už vidutinį) butą su pilna apdaila ir pilnai įrengtu vonios kambariu.

Virtuvės meistrus taip pat sėkmingai galite susirasti internetu,  rekomenduočiau samdytis „patentininkus”- bus gerokai pigiau.Dažniausiai tie patys meistrai, kurie daro virtuvės baldus, daro ir sienines spintas. Už dvi sienines spintas ir virtuvės baldus rekomenduočiau mokėti ne daugiau kaip 3000 Eur( dažniausiai sumokama 2000 Eur), bet kaina labai priklauso nuo Jūsų derybinių gebėjimų, pasirinktų medžiagų ir konstukcijos dydžio.
Ir  virtuvės technika: gartraukis, viryklė, šaldytuvas, praustuvas, maišytuvasdar atseitų 1500 Eur.

Baldai ir buitinė technika yra labai individualus reikalas, bet jeigu neskubėsite ir  paieškosite, galima viską įsigyti gerokai pigiau, tarkime, visus likusius baldus ir buitinę techniką Jūs tikrai galite įsigyti ne brangiau kaip už 5000 Eur ( miegamojo,  svetainės komodas, spintas, minkštasuolius, TV ir visa kita).

Jūs ką tik įsirengėte 2-3 kambarių ( 60 kv.m) butą už 14000 Eur – ir tai yra tikrai labai gera ir kokybiška buto apdaila, kurios daugelis taip ir nepasidaro, nes nesusiplanuoja išlaidų ir nesusidaro veiksmų plano, netinkamai išsirenka meistrus ir nesulaukia akcijos, todėl butus įsirengia brangiai. Daugumoje butų vyrauja dideli konrtastai: „super brangios durys” ir labai pigios grindys, prabangūs šviestuvai ir labai pigūs baldai, nes viskam neužtenka pinigų.Atminkite: butą įsirengiate sau, gyvensite jame JŪS, todėl derinkite savo norus su savo finansinėmis galimybėmis.
Svarbiausia neskubėti, IEŠKOTI, laikytis biudžeto ir, jeigu norėsite, viskas Jums pavyks.

Linkiu Jums gražiai, skoningai ir NEPERMOKANT įsirengti savo butą.

PABAIGAI:

Jeigu nenorite gaišti laiko ieškodami meistrų, ar „gaudydami” akcijas perkant statybines medžiagas. Galiu suorganizuoti bet kokio buto vidaus apdailos darbus ir viską atlikti nuo A iki Z. Surasti Jums meistrus kurie viską padarys sutartais terminais ir už padorią kainą.

 

PARENGĖ:
NT Ekspertas
Antanas Kudarauskas
Tel. +37068584631
El. paštas: antanas@vilniaus-turtas.lt