Į ką būtinai reikia atkreipti dėmesį perkant sklypą

Į ką visuomet reikia atkreipti dėmesįperkant SKLYPĄ?

Perkant SKLYPĄ yra daugybė kriterijų, į kuriuos visuomet reikia atsižvelgti, nes būtent nuo jų ir priklauso,

AR GALIMA BUS SKLYPU NAUDOTISTAIP, KAIP NORITE JŪS, ir, žinoma, jo kaina

 

KRITERIJAI

–          Pardavimo/ atsiskaitymo sąlygos.

–          Dokumentai:

a)      nuosavybės, jų būklė, statusas, teisėtumas;

b)      statybos leidimai, sąlygų sąvadai, telkinio ištekliai- galimybė jais naudotis;

c)       areštai ir įsiskolinimai už turtą, hipoteka;

d)      APRIBOJIMAI – apsaugos zonos – draudimai ir galimybės;

e)      leidimai parduoti turtą;

f)       kaimynai, bendraturčiai, nuomininkai.

–          Esamos ar galimos komunikacijos ar galimų komunikacijų įvedimo ar įsirengimo kaina.

–          Vietovės ypatumai: vystymo tendencijos, plėtra, perspektyvos.

–          Dirvožemis, gruntas, iškasenos.

–          Turto būklė.

–          Turto eksploatacinės išlaidos.

–          Turto vertė – vertinimas , t.y. koks yra ar būtų šio turto įvertinimas.

–          Susisiekimas- esamas- galimas, planuojamas.

 

Visi išvardinti dalykai yra vienodai svarbūs, todėl į visus juos reikia atkreipti tinkamą dėmesį. Pakalbėkime apie visus šiuos atvejus plačiau.

Į ką reikia atkreipti dėmesį perkant sklypą?

Sklypo pirkimas yra vienas iš sudėtingesnių nekilnojamo turto pirkimų, nes sklypas- tai nėra vien tik tai, ką Jūs matote, tai yra galimybė kažką sukurti.

Ir visiškai nesvarbu, kokiam tikslui jūs perkate sklypą: investicijai, komercinės veiklos vystymui, žemės ūkio produkcijos auginimui, nuosavo namo, poilsiavietės statybai, naudingų iškasenų kasimui, galvijų, miško auginimui ar tiesiog mėgavimuisi gamtos vaizdais. Sklypas visuomet yra galimybė sukurti kažką daugiau.

Todėl būtent nuo tų galimybių buvimo ar nebuvimo ir priklauso sklypo kaina.

Galima sakyti, kad pirkdami sklypą Jūs perkate galimybes, taigi sklypas yra galimybių pirkimas. Būtent galimybių išsiaiškinimas ( susižinojimas, išsinagrinėjimas, informacijos susirinkimas), kaip viename ar kitame sklype vystyti vienokią ar kitokią veiklą, ir yra sudėtingas procesas, susijęs su laiko ir finansinėmis sąnaudomis. Kodėl tai yra sudėtinga?

 

 

Sudėtinga todėl, kad daugelis nežino, kur reikia surasti reikiamą informaciją ar gauti reikiamą išsamią ir teisingą konsultaciją, o pačiam išsiaiškinti begalę niuansų kartais yra per sunku ir retkarčiais netgi neįmanoma per trumpą laiko tarpą.

O laiko visuomet jums trūks, kai kalbame apie pačio geriausio sklypo iš visų, kuriuos jūs matėte, pirkimą, todėl visiškai natūralu, kad „tempti“ laiko jums nesinori, nes jūs bijosite, kad tą vienintelį, patį geriausią Jūsų išsirinktą sklypą nupirks kiti, kol jūs bandysite išsiaiškinti, ar tikrai viskas yra taip, kaip įsivaizduojate ir kaip sako savininkas/ pardavėjas.

Ką daryti? Nuo ko pradėti?

Niekuomet netikėkite pardavėjo PAŽADAIS ar visa jo pateikiama/sakoma informacija apie sklypą, kad ir kokiarealiji atrodytų jums. Savininkas apie turimą sklypą gali visko nežinoti ar nesakyti,nes:

a)      sklypo valdymo laikotarpis ilgas ir per tą laiką daug kas galėjo pasikeisti;

b)      savininkas pirko sklypą ir neįsigilino į visas subtilybes;

c)       savininkas sąmoningai ar nesąmoningai nesako kai kurios informacijos apie parduodamą turtą, nes tai gali daryti įtaką Jūsų apsisprendimui pirkti ir jo galimybei gauti norimą sumą.

Todėl Jums daug svarbiau yra žiūrėti į tai,kas jau yra,ir nepagailėti laiko (o prireikus ir šiek tiek pinigų), kad išsiaiškintumėteir sužinotumėteviską apie konkretų Jus dominantį sklypą ir vietovę, kurioje jis yra.

Aš visuomet sau ir savo klientams sakau taip: pardavėjo teikiama informacija yra kaip atspirties taškas, ja remiantis galima daryti prielaidą, kad visa tai yra teisinga, ir detaliai pradėti aiškintis, ar iš tikrųjų konkretus turtas atitinka tai, ką pateikė pardavėjas, ir yra tinkamas konkrečiam tikslui.

Prieš sandorį BŪTINA išsiaiškinti visus galimus niuansus ir veiksnius, kitaip Jūs galite nusipirkti sklypą, kurio negalėsite panautoti taip, kaip jūs tikėjotės, taigi bus sugaištas Jūsų laikas ir svarbiausia- prarasti pinigai.

 

Pardavimo sąlygos

Pardavimo sąlygos- tai pirmasis atspirties taškas, nuo kurio reikia pradėti nagrinėti bet kurį jus dominantį sklypą.

Jeigu Jūs suradote dominantį sklypą, pirmiausiai Jums reikia jį apžiūrėti ir įsivertinti : kaip jums šis objektas atrodo, darant prielaidą, kad viskas, kas yra parašyta skelbime ir/ar gautoje informacijoje iš pardavėjo, yra teisinga, t.y. vieta, plotas, paskirtis, galima paskirtis, naudojimo pobūdis, detalus planas, komunikacijos, kaina, dokumentai, leidimai ir kita…

Ir jeigu, gavus šią pradinę informaciją, Jums sklypas atrodo kaip geras kandidatas įsigijimui, prieš pradėdami gilintis į visą dokumentaciją ir detaliau nagrinėti šį turtą jau galitevesti derybas su savininku. Taip jūs išsiaiškinsite jo poziciją ir savo galimybes įsigyti sklypą už jus dominančią kainą ir sąlygas.

Dokumentai

Derybos įvyko, jų baigtis Jums priimtina- galima pereiti prie svarbiausio skyriaus DOKUMENTAI.

Dokumentai – tai bendras apibūdinimas, jų gali būti labai daug ir begalės rūšių, todėl aptarsiu juosplačiau.

Dokumentai gali būti kelių tipų:

a)      tiesioginiai sklypo dokumentai, tai būtų: Sklypo įsigijimo dokumentas, Kadastrinių matavimų byla. Taip pat gali būti Detalus planas, Priešprojektiniai pasiūlymai, Statybos leidimas, Sąlygų sąvadas;

b)      ir susiję ( neturimi bendrieji teritorijos) dokumentai: Bendrasis planas, Kelių planas, Komunikacijų planas, Išteklių planas.

Apie parduodamo turto dokumentus jau rašėme skyreliuose „Kaip reikia pirkti turtą“ , „Dokumentai“. Šiame skyriuje kalbėsime tik apie tą dokumentaciją, apie kurią nekalbėjome anksčiau , taip patapie niuansus, į kuriuos būtinai reikia atsižvelgti perkant sklypą.

Dokumentai, kuriuos būtina peržiūrėti iki bet kokios sutarties pasirašymo:

1)      Turto nuosavybės pažymėjimas. Jame gali būti įrašytas vienas savininkas ar keli. Šis dokumentas yra turto pasas, jis yra svarbus Jums dėl daugelio priežasčių, viena iš jų- kad Jūs galėtumėte žinoti,ar tikrai kalbatės su savininku ar savininkais ir ar tas žmogus iš tiesų turi teisę pasirašinėti avansinę ar kokią kitokią Jums rūpimą sutartį ar susitarimą.

a)      Keli savininkai – jeigu savininkai keli ir jie negali atvykti į susitikimą su jumis pasirašyti avansinės sutarties , tuomet į avansinę sutartį kaip vieną iš punktų būtinai reikėtų įrašyti: kiti savininkai yra informuoti apie turto pardavimą, su jais yra suderintos šio turto pardavimo sąlygos ir pasirašantis asmuo prisiima visą atsakomybę už šios sutarties laikymąsi.

Šis įrašytas sakinys neapsaugos Jūsų 100%, tačiau bent jau suteiks garantiją, kad Jūsų įmokėti pinigai yra saugūs ir kad galite tikėtis gauti vienokią ar kitokią kompensaciją neivykus sandoriui iš pinigus gavusio ir sutartį pasirašiusio asmens.

b)      Įgaliojimas – jis turi būti galiojantis, jo funkcija- įgalioti asmenį atlikti konkretų veiksmą, kurio Jums reikia, t.y. parduoti, pasirašyti avansinę ar preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį ar kitokio pobūdžio susitarimą, dėl kurio vedate derybas su įgaliotu turto savininko atstovu.

Jeigu pardavėjas veikia su įgaliojimu, patariu pasirašinėti avansinę ar preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį tik notarinėje kontoroje, kad įsitikintumėte, jog įgaliojimas neatšauktas ir dar galiojantis.

c)       Savininko asmens dokumentas turi būti galiojantis. Vairuotojo pažymėjimas be parašo yra ne dokumentas.

2)      Nuosavybės pažymėjimas.

a)      Labai svarbi yra jo ,,gavimo data“. Nuosavybės dokumetas gali būti „senas“ ir neatspindėti visos realios informacijos, susijusios su konkrečiu perkamu sklypu tam laiko momentui. Jeigu nuosavybės pažymėjimui yra daugiau kaip 2 mėnesiai,dėl finansinio saugumo rekomenduojame kreiptis į notarą ar kitą instituciją/ įmonę/ asmenį, turintį prieigą prie Registrų centro informacijos– bus patikrinta, ar nėra atsiradę pasikeitimų, pavyzdžiui, apribojimų/ suvaržymų,susijusių su konkrečiu sklypu.

b)      Kadastro žemėlapiai. Ar tikrai perkate tą sklypą, kurį Jums parodė pardavėjas? Taip atsitinka, jeigu turite reikalų su perpardavinėtojais ar „investuotojais“. Pasitaiko atvejų, kai jie patys tiksliai nežino, kur yra jų turimas sklypas, ypač tuomet, kai nėra padaryti tikslieji geodeziniai matavimai. Todėl prieš pirkdami sklypą pasitkrinkite Registrų centre arba pas matininkus ( pagal sklypo nuosavybės Unikalų ar kadastrinį numerius), ar tikrai jums parodytas savininko sklypas yra būtent toje vietoje ir ar būtent tokios yra jo ribos.

c)       Preliminarūs geodeziniai patavimai. Šiuo metu leidžiama parduoti sklypus ir su preliminariaisiais kadastriniais matavimais – jeigu jūs perkate didelį 1 ha ir daugiau sklypą, tai didelės įtakos gali ir neturėti, tačiau kai perkate sklypą iki 10 a ir paklaida gali būti iki 2a, tai įtakos jau turi. Todėl galite susitarti su savininku dėl užstato ir jeigu atlikus sklypo tiksliuosius kadastrinius matavimus sklypo plotas bus toks pats arba didesnis- jūs perkate, jeigu mažesnis – kaina mažės proporcingai arba jūs įgaunate teisę nutraukti sudarytą susitarimą ir savininkas privalės grąžinti visą įmokėtą sumą.

d)      Tikslieji matavimai nesiskirs nuo to, kas yra tikrovėje.

e)      Apribojimai – nuosavybės pažymėjime.

Todėl būtina yra pažiūrėti, ar nuosavybės dokumente yra minima visa tai, ką jums minėjo savininkas: paskirtis, naudojimo pobūdis, komunikacijos. Taip pat atkreipkite demėsį į apribojimus: kelio, ryšio, miško, vandens telkinių ir begalę kitų, kurie gali būti.

3)      Kadastrinių matavimų byla – atkreipkite dėmesį į tai, ar tikrai matėte tą sklypą, kuris pavaizduotas plane, nes kartais kai kurie savininkai patys tiksliai nežino, kur yra jų sklypas.

4)      Sklypo planas.

5)      Sklypo valdymo pagrindas – nuosavybė ar žemės nuoma.

6)      Nustatyta naudojimosi tvarka tarp bendraturčių.

7)      Servitutai –yra mažiau naudojamos žemės.

8)      Detalusis planas- ar patvirtintas.

Detalus planas yra didelė dokumentų krūva, kurioje detaliai išdėstoma, kokia veikla galima sklype. Detalaus plano trumpinys yraPagrindinis brėžinys – tai A0 formato lapas, kuriame skirtingomis spalvomis (priklausomai nuo sklypo paskirties ir nadojimo pobūdžio) yra pažymėtas sklypas ir išdėstyti esminiai sklypo rodikliai: plotas, užstatymo tankis, užstatymo intensyvumas, aukštingumas, komunikacijos, keliai, galimi statiniai ir kita.

Jeigu detalusis planas patvirtintas, bet neįregistuotas, o taip daro dauguma vengdami didesnių turto mokesčių, nuosavybės dokumente gali ir bus įrašyta „senoji“ sklypo paskirtis, plotas ir kiti parametrai.

Norint įsitikinti, kad detalus planas tikras, Jums reikėtų pažiūrėti į tai, ar yra sudėti antspaudai institucijų, tvirtinančių detaliuosius planus: savivaldybės, vandentiekio, elektros, dujininkų, ryšio operatorių ir kitų institucijų.

Galutinis parašas su antspaudu būna savivaldybės –užtvirtinantis detalųjį planą.

Jeigu ant Jums rodomo brėžinio antspaudų nėra, vadinasi, tai nėra detalus planas, tai tik jo eskizas, kuris priklausomai nuo keliamų tai vietovei numatytų reikalavimų gali kisti ir praktiškai neturi jokios reikšmės.

9)      Komunikacijos- esamos- galimos, būsimos.

Visos komunikacijos dažniausiai būna surašytos prie apribojimų kaip apsaugos zonos vienokios ar kitokios komunikacijos, pvz.: lietaus ir fekalinės kanalizacijos apsaugos zona.

Tačiau apsaugos zonos surašomos tuomet, kai konkreti komunikacija eina per sklypą, jo riba . Jeigu viena ar kelios komunikacijos yra gretimame sklype, nebūtinai jos(ų) „buvimas“ atsispindės nuosavybės pažymėjime.

10)   NUOMININKAI – žemė būna išnuomota, tokiu atveju pirmumo teisę pirkti turi nuomininkai.

11)   KAIMYNAI –perkant žemės ūkio žemękaimynai visuomet turi pirmumo teisę pirkti sklypą, todėl įtraukite tai į avansinį susitarimą, kad jeigu perka kaimynai, tai savininkas moka baudą už paimtą avansą ir sugaištą jūsų laiką.

Jeigu tai, ką pamatėte ir sužinojote apie sklypą, Jus tenkina ir jūs manote, kad tai yra tinkamas Jums sklypas, galima pradėti sklypu domėtis „rimčiau“, t.y. įsigilinti ir gauti atsakymus į visus pradžioje pateiktus savininko Jums teiginius ( klausimus), kad nenusipirktumėte netinkamo sklypo.

Šiuo atveju aš kalbu apie tai, ką reikia daryti suradus sau tinkamą sklypą, t.y. kokius veiksmus reikėtų atlikti dar iki avanso davimo ar pirkimo- pardavimo sutarties pasirašymo, kad nereikėtų paskui gailėtis, išleidus pinigų netinkamam turtui.

Taigi Jūs suradote patinkantį Jums žemės sklypą: jeigu jis JUS tenkina savo kriterijais ir jūs norite jo bei jaučiate, matote ar tiesiog nerimaujate, kad jį gali nurpirkit kiti, susitarkite su savininku dėl visų pirkimo-pardavimo detalių, sąlygų, kainos ir galite pasirašinėti avansinį susitarimą, kuriame BŪTINAI surašykite visus savo reikalavimus ir pridėkite visą savininko pateiktą medžiagą, sakytus žodžius ir skelbimo tekstą apie konkretų sklypą.

Avansinis susitarimas skambėti galėtų taip:

,,Perku sklypą už tiek ir tiek ir per sutartą laiko tarpą įsipareigoju sudaryti pagrindinę pirkimo-pardavimo sutartį, jeigu galioja visos pasakytos savininko sąlygos ir teiginiai apie šį parduodamą sklypą.“

Ir suraštykite viską, ką Jums savininkas sakė ir/ar rašė apie sklypą skelbime.

Ir jeigu visa savininko pateikta informaciją pasirodys teisinga, tuomet sandoris įvyks už sutartą kainą. Tačiau jeigu renkant detalią informaciją apie sklypą paaiškės, kad kuri nors iš savininko pateiktos informacijos yra neteisinga dėl jo kaltės ar neapdairumo, avansinis užstatas grąžinamas ir sumokama bauda lygi avanso dydžiui arba padengiamos visas Jūsų išlaidos, susijusios su tos informacijos rinkimu ( bet geriau dvigubas užstatas).

Pasirašę tokį dokumentą, Jūs būsite ramūs, kad sklypo nenupirks kiti, kol jūs rinksitės visą reikiamą ir Jus dominančią informaciją.

 

Dokumentai:

1)      Nustatyta naudojimosi tvarka tarp bendraturčių.

2)      Servitutai- yra mažiau naudojamos žemės.

3)      Apribojimai – nuosavybės pažymėjime.

4)      Detalieji planai – konkretaus sklypo.

5)      Rajono ar miesto bendrieji planai.

6)      Šalia daromi detalieji planai.

7)      Šalia padaryti detalieji planai.

8)      Esami keliai- būsimi keliai.

9)      Komunikacijos- esamos- galimos, būsimos.

10)   Gruntas- dirvožemis.

11)   NUOMININKAI – žemė būna išnuomota.

————————–

12)   Nuosavybės pažymėjimas. pažiūrėkite, ar nuosavybės dokumente yra minima visa tai, ką jums minėjo savininkas: paskirtis, naudojimo pobūdis, komunikacijos.

Taip pat atkreipkite dėmesį į apribojimus: kelio, ryšio, miško, vandens telkinių ir begalę kitų, kurie gali būti.

13)   Asmens nuosavybės pažymėjimas – turto savininko ar savininkų- kad žinotumėte, ar tikrai kalbatės su savininku ar savininkais.

14)   Sklypo planas.

15)   Sklypo valdymo pagrindas – nuosavybė ar žemės nuoma.

16)   Nustatyta naudojimosi tvarka tarp bendraturčių.

17)   Servitutai- mažiau yra naudojamos žemės.

18)   Apribojimai – nuosavybės pažymėjime.

19)   Detalusis planas.

20)   Komunikacijos- esamos- galimos, planuojamos.

21)   NUOMININKAI – žemė būna išnuomota.

 

PAPILDOMA INFORMACIJA, arba apie viską šiek tiek kitaip

Perkantieji turi žinoti apie perkamą daiką daugiau negu savininkas, nes jie bus nauji savininkai, ir jeigu atmestinai pirksite turtą, neišsiaiškinę apie jį visko, paskui tiesiog gali atsitikti taip, kad paaiškės, jog visi jūsų pinigai yra išleisti tuščiai. Kad ir kokia maža suma tai bebūtų, bet tai yra išlaidos.

Kur reikia ieškoti atsakymų į visus klausimus, kuriuos pateikiau? Į ką kreiptis pagalbos/ konsultacijos? Pabandysiu atsakyti.

GALIMYBĖS:

Detalusis planas

Sklype galima padaryti tik tai, kas yra numatyta sklypo detaliajame plane arba tos vietovės bendrajame plane.

Sklypams detaliuosius planus rengia architektai. Geriausia kreiptis į to miesto ar rajono, kuriame yra Jūsų norimas pirkti sklypas, architektą. Jis tiksliai žino visas rajono vystymo tendencijas, žino niuansus, apie kuriuos galite ir nesužinoti. Architektas yra tas žmogus, į kurį reikia kreiptis konsultacijos, ką konkrečiame sklype galima padaryti ir kas yra numatoma šalia esančiose teritorijose.

Visą informaciją apie konkrečią vietą, t.y. sklypą, galima surasti rajono ar miesto savivaldybės svetainėje, tačiau tai gali jums užtrukti ir ten nepamatysite niuansų, kurių kartais pasitaiko.

Būtina taip pat pasidomėti ir būsimais keliais, jų tiesimo teminais ir sąlygomis bei tiksliomis vietomis.

Gruntas

Perkant sklypą labai svarbu atkreipti dėmesį ir į gruntą – dorvožemį sklype, nes jeigu ketinate jame kažką statyti ar kažką išgauti, kaip, tarkim, durpes, žvyrą, smėlį, ar užsiimti kita veikla, svarbu, kad žemė atitiktų jūsų lūkesčius (tiksliau galimybes to, ką ten norite daryti). Todėl reikėtų pasidaryti geologinius tyrimus.

Pačius primityviausius geologinius tyrimus galite pasidaryti patys – skirtingose sklypo vietose su kastuvu iškaskite duobutes, dvi kraštuose ir vieną per vidurį sklypo, apytiksliai po 1 m gylio. Tuomet matysite dirvožemio sluoksnius ir ar yra arti paviršiniai gruntiniai vandenys. Jeigu šio Jūsų asmeninio tyrimo Jums nepakanka ar savo tyrimo kokybe jūs abejojate, kreipkitės į geologus.

Tyrimai kainuoja apie 500 Lt – kaina priklauso nuo sklypo ploto, vietovės reljefo, jūsų pageidavimų.

Geologinius tyrimus atlieka ganėtinai greitai, per kelias dienas.

Kadastiniai matavimai

Kadastriniai matavimai nusako tikslias jūsų sklypo ribas. Jeigu sklypas yra didelis, t.y. 1 ha ar daugiau, galbūt tai ir nėra labai svarbu, tačiau jeigu jūsų perkamas sklypas yra tarkim 8a ploto, o atlikus kadastrinius matavimus           (tiksliuosius) paaiškėja, kad jūsų sklypo plotis liko tik 7 ar 6 arai, Jums gali tai visai nepatikti ir ypač tuo atveju, jeigu perkamas sklypas yra geroje, vertinamoje vietoje, turinčioje didelę 1a kainą.

Kadastinius matavimus atlieka bet kokia firma, kuri tuo užsiima, praktiškai nėra jokio skirtumo, kas juos atliks, jums gali būti svarbu tik laikas ir kaina.

Detalusis planas

Tai, ką numato detalus planas, reikia mokėti ,,išskaityti“- taip jums pasakytų specialistai. Aš pasakyčiau, kad reikia tiesiog labai atidžiai viską perskaityti, kas ten yra surašyta, ir jeigu jūs būsite atidūs, jūsų neapgaus niekas. Reikia skaityti detalaus plano pagrindinį brėžinį ir aiškinamuosius raštus.

Detalusis planas – tai dokumentas, pasakantis apie sklypą tai, ką ir kaip jame galima daryti, t.y. nurodantis galimybes. Detaliajame plane galite surasti:

užstatymo tankį – tai yra pirmo aukšto visų statinių ( jeigu gali būti keli) antžeminės dalies ploto santykis su sklypo santykiu. Paprastai šis rodiklis yra išreiškiamas procentais, pvz.: 0,25 ( tai reiškia, kad jūsų žiūrimo sklypo visų statinių pirmo aukšto plotų suma bus 25% nuo viso sklypo ploto);

užstatymo intensyvumą- tai bendras antžeminės dalies statinių ( gali būti ir ne vienas) ploto santykis su sklypo bendru plotu;

statinių aukštingumą- paprastai šis rodiklis žymimas metrais, pvz.: 15 ( tai reiškia, kad jūsų maksimalus galimas pastato aukštis nuo žemės paviršiaus bus ne daugiau kaip 15m).

Servitutai

Visuomet sklypo nuosavybės dokumentuose būna pažymėta specialiosios naudojimo sąlygos, kuriose būna paminėti ar nepaminėti visi taikomi Jūsų norimam įsigyti sklypui apribojimai. Nesigąsdinkite, nėra nei vieno sklypo be apribojimų, tik vieni apribojimai yra kaip privalumas, kiti – kaip trūkumas. Pvz.: vandentiekio apsaugos zona, ryšio priemonių apsaugos zona gali būti ir privalumas, ir kaip trūkumas, tai priklauso nuo to, kiek ploto jos užima.

Ar vienas kitas apribojimas yra konkrečiai jums privalumas ar trūkumas, priklauso nuo to, ką konkrečiame sklype ketinate daryti ar nedaryti, nes galbūt jūs tiesiog norite mėgautis gražia vieta gamtoje- būna ir taip.

Tačiau jeigu jūs norite statyti sklype,kurio plotas yra tarkim 15a,namą, o nuosavybės pažymėjime, prie apribojimų, minima apie dujotekio apsaugos zoną, kuri irgi yra 15a, tuomet labai didelė tikimybė, kad šis sklypas yra neskirtas NAMO STATYBAI, ir jeigu kas jums sako kitaip, nori jus apgauti.

Būna minimi ir servitutiniai keliai, skirti pėstiesiems, pasivaikščiojimo takai ar kiti servitutiniai keliai, skirti komunikacijų aptarnavimui ar bendram naudojimui. Tokiu atveju realiai naudojama jūsų sklypo dalis yra mažesnė negu minima nuosavybės pažymėjime, t.y. ta sklypo dalis, kurią galite naudotis tik JŪS ir daugiau niekas kitas, pvz., kai reikia apsitverti.

Todėl čia gali vėlgi kilti nesklandumų , jei reikės mokėti už tai, kuo nesinaudosite.

PASTABA:

Jeigu labai norite kažkokio sklypo ir bijote, kad kol viską išsiaiškinsite jį nupirks kiti, palikite nedidelį užstatą ir pasistenkite sudaryti preliminarią ar avansinę sutartį pas notarą. Taip pat būtinai sutartyje įvardinkite „savo nuogąstavimus“ – dėl sklypo, dokumentų ar „pažadų“, kuriems pasitvirtinus ar nepasitvirtinus savininkas be baudų grąžina jums užstatą arba dar ir primoka už melagingą informaciją.

 

Jeigu perskaitėte ir dar turite klausimų, arba Jums reikalinga paslauga perkant, parduodant ar išnuomojant sklypą- būtinai kreipkitės į mus.

 

Turite klausimų NT tematika, reikalinga konsultacija ar kvalifikuota pagalba, lauksime Jūsų klausimų:
 
PARENGĖ:
NT Ekspertas
Antanas Kudarauskas
Tel. +37068584631
El. paštas: antanas@vilniaus-turtas.lt